ONLINE NASTAVA 25-28.1.2022.

VAŽNO!

Od 25. do 28. siječnja 2022. godine (ovaj tjedan) nastava će se održavati online (model C).

POSTUPANJE S OBOLJELIMA, BLISKIM KONTAKTIMA OBOLJELIH I PREKID IZOLACIJE I KARANTENE (Verzija 18, 24.1.2022.)

Dan antifašističke borbe 22. lipnja

Deklaracija Hrvatskoga Sabora o antifašizmu

(www.sabor.hr)

1. Hrvatski sabor, u povodu 60. obljetnice pobjede nad fašizmom, koja
se obilježava u Europi i cijelom svijetu, potvrđuje antifašističku
demokratsku utemeljenost i opredijeljenost Republike Hrvatske i hrvatskog društva, te duboku privrženost vrijednostima suvremene demokracije
.

2. Pridružuje se obilježavanju pobjede demokratskih snaga svijeta nad
strašnim zlom novije povijesti utjelovljenom u fašističkoj zavjeri
protiv slobode i čovječnosti.

3. Naglašava da su vrijednosti i visoki doprinos hrvatskog naroda u borbi protiv fašizma u Drugom svjetskom ratu ugrađene u temelje samostalne Republike Hrvatske, u izvorišnim osnovama Ustava Republike,
kojima su afirmirane i Odluke Zemaljskog antifašističkog vijeća
narodnog oslobođenja Hrvatske.

4. Potvrđuje da su temeljne vrijednosti antifašizma jednoznačno
prihvaćene u Republici Hrvatskoj.

5. Poziva na trajnu afirmaciju i njegovanje antifašističkih
vrijednosti i zaštitu i očuvanje stečevina antifašizma.

6. Naglašava duboku i trajnu  povezanost hrvatskog antifašizma s općim demokratskim stečevinama i izgradnjom suvremene demokratske Europe.

7. Naglašava važnost europskog odabira Dana pobjede nad fašizmom kao Dana Europe, podsjećajući da su temelji Europske unije povezani s pobjedom nad fašizmom i pridružujući se europskom opredjeljenju za
demokraciju, slobodu, toleranciju, solidarnost i odbacivanje svakog
oblika ekstremizma i totalitarizma
.

8. Poziva državna tijela i javne institucije na objektivno, cjelovito
i nepristrano sagledavanje povijesnog razdoblja Drugog svjetskog rata
i antifašizma u Republici Hrvatskoj, ne izjednačavajući antifašistički
pokret s ideologijom komunizma.

9. Poziva državna tijela da zakonskim sredstvima  i djelatnošću čuvaju
i unapređuju antifašističke stečevine, vrijednosti i opredjeljenja
hrvatskog društva i Republike Hrvatske te rade na očuvanju
dostojanstva i skrbi nad sudionicima antifašističke borbe na očuvanju
antifašističke spomeničke baštine kao općeg kulturnog dobra i na
ukupnoj zaštiti i afirmaciji temeljnih vrijednosti antifašizma kao
zaloga civilizacijske budućnosti i demokratskog europskog
opredjeljenja.

Dan antifašističke borbe i 62. obljetnicu osnutka prve antifašističke postrojbe u tadašnjoj okupiranoj Europi Prvoga sisačkog partizanskog odreda obilježit će se u Hrvatskoj  22. lipnja.

Prvi sisački partizanski odred osnovan je 22. lipnja 1941. Imao je 77 boraca koje su predvodili zapovjednik Vladimir Janjić-Capo i komesar Marijan Cvetković.

Kako su u odredu većinom bili Hrvati, borio se uglavnom na hrvatskom području, a završetak Drugoga svjetskog rata doživjelo je 38 njegovih boraca.

Osnutak sisačkog odreda označio je početak organizirane antifašističke borbe u Hrvatskoj, u kojoj je, po podacima SABAH-a, aktivno sudjelovalo više od 500.000 hrvatskih građana.

U postrojbama Narodnooslobodilačke vojske (NOV) borilo se oko 230.000 boraca iz Hrvatske, a na njezinu teritoriju stvorene su 52 brigade, 17 divizija i pet, od ukupno 11, korpusa NOV-a.

Od osnutka samostalne hrvatske države Dan antifašističke borbe svake se godine obilježava 22. lipnja.

Ranije se kao dan antifašističke borbe obilježavao 27. srpnja - Dan ustanka, u spomen na prvi ispaljeni metak u Srbu, iako je osnutak sisačkog odreda više od mjesec dana prethodio tom događaju.

(Hina)

objavio: Sonja Bulešić Milić   datum: 12. 6. 2010.