16. rujna DAN ZAŠTITE OZONSKOG OMOTAČA

Uz 16. rujna DAN ZAŠTITE OZONSKOG OMOTAČA

Danas smo suočeni s dva ključna globalna problema zaštite okoliša: uništavanjem ozonskog omotača i klimatskim promjenama.

Ozonski omotač naziv je za sloj ozona (O3) u stratosferi (15-25 km visine), koji je odgovoran za apsorpciju opasnog ultraljubičastog zračenja valnih duljina 200-300 mm. Ozon u stratosferi nastaje i nestaje prirodnim procesima, no određeni kemijski spojevi, koji su rezultat ljudskog djelovanja, uzrokuju pojačanu razgradnju ozona i stanjivanje ozonskog omotača. Najveći krivci za uništavanje ozona su klorofluorougljici (CFC), koji su se dugo vremena koristili u sprejevima, hladnjacima, industriji.

Saznajte više, kliknite :::

Uz 16. rujna DAN ZAŠTITE OZONSKOG OMOTAČA

- preneseno s http://www.mojaenergija.hr/index.php/me/knjiznica/zastita_ozonskog_omotaca

Neki od spojeva koji uništavaju ozonski omotač ujedno i pridnose klimatskim promjenama, o kojima više možete pročitati ovdje.