SVJETSKI DAN SRCA

Svjetski dan srca obilježava se 30. rujna 2007. godine.
Glavna tema je "Zajedno do zdravog srca!".
Centralna zbivanja ove godine bit će 30. rujna na Slatini u Opatiji od 11-15 sati i na Cvjetnom trgu u Zagrebu od 10-14 sati, kao i u svim većim hrvatskim gradovima.

Ovdje možete preuzeti plakat na hrvatskom jeziku plakat.jpg.

Sve obavijesti dostupne su na www.world-heart-federation.org.

Brošura na hrvatskom jeziku dostupna je ovdje Veličina datoteke 1762.10 KB ] .

O aktivnostima u Vašim gradovima pošaljite nam svoje planove, izvješća i slike na kardio@kardio.hr

(Preuzeto sa http://www.kardio.hr/)

SVJETSKI DAN SRCA, 30. RUJNA 2007. ZAJEDNO DO ZDRAVOGA SRCA!
Proglas Svjetske kardiološke federacije i Hrvatskoga kardiološkog društva (prilagodio, nadopunio i priredio: Prof. dr. Davor Miličić, predsjednik Hrvatskoga kardiološkog društva)

Ako se udružite umjesto da ste prepušteni sami sebi, imate gotovo triput veću vjerojatnost zadržati idealnu tjelesnu težinu i dvaput veću vjerojatnost da se odviknete od pušenja. To je, između ostaloga, razlog zbog čega se ovogodišnji Svjetski dan srca, u nedjelju 30. rujna održava pod geslom

“Zajedno do zdravoga srca!”.

Svjetski dan srca ove godine ima veliku podršku velikih međunarodnih športskih zvijezda. Bolesti srca i moždani udar svjetski su ubojica broj jedan, uzrokujući 17,5 milijuna smrti godišnje – od čega 80% otpada na siromašne ili srednje razvijene zemlje.
Dobra je vijest da su bolesti srca i moždani udar u velikoj mjeri sprječivi, ako se uklone glavni rizični čimbenici srčanožilnog obolijevanja, kao što je:
- povišen krvni tlak,
- povišen kolesterol i šećer u krvi,
- pušenje,
- premalen unos voća i povrća,
- prekomjerna tjelesna težina i pretilost, te
- tjelesna neaktivnost .
Osvrćući se na važnost obilježavanja Svjetskoga dana srca, Steven Gerard, poznati nogometaš i kapetan engleskoga kluba Liverpool , izjavio je:

“Nogomet je, više nego vještina, tehnika i atletska sposobnost - pitanje srca. Upravo zato, prigodom ovogodišnjega Svjetskoga dana srca, želim ohrabriti svakoga tko se želi udružiti da bi sačuvao zdravo srce – jedite zdravo, redovito vježbajte i nemojte pušiti!”

Trenutno barem 60% svjetskoga pučanstva ne poštuje niti minimum preporuka za očuvanje zdravlja srca, tj. 30-minutnu, svakodnevnu umjerenu tjelesnu aktivnost, a za djecu barem 60 min. tjelovježbe.

I odrasli i djeca moraju usvojiti uravnotežene prehrambene navike, što podrazumijeva obilje voća i povrća, cjelovite žitarice, krto meso, ribu i grahorice, kao i općenito hranu s niskim udjelom masti i soli.

Ove godine Svjetski dan srca obilježava se već osmi put diljem svijeta, predvođen nacionalnim kardiološkim društvima – članicama Svjetske kardiološke federacije, u više od 100 zemalja s tisućama ljudi koji se ovome događaju žele pridružiti. Primjerice, u Irskoj više od 400 organiziranih skupina obitelji i prijatelja, sakupljenih iz gradskih stambenih četvrti i radnih okružja obilježava Svjetski Dan srca organizirajući masovna hodanja. U Mozambiku, središnje obilježvanje Svjetskoga dana srca uključit će aerobic za velike skupine ljudi na otvorenom. Na Barbadosu, promicat će se duh očuvanja zdravog srca zdravim obiteljskim životom.

Ostale aktivnost prigodom Svjetskoga dana srca u različitim dijelovima svijeta uključit će
- provjeravanje stanja zdravlja, savjete i razgovore s liječnicima i drugim zdravstvenim djelatnicima,
- organiziranim šetnjama i trčanjem,
- priredbama na pozornici,
- javnim govorima,
- znanstvenim skupovima,
- izložbama,
- koncertima,
- športskim nadmetanjima, pa i karnevalima.

“Kao veleposlaniku zdravoga života australijske vlade, moja je uloga poticati svakoga, mlade i stare, da žive zdravo i aktivno,” izjavio je Brett Lee, najpoznatiji austalijski športaš, šampion u kriketu.

“Zdrav i aktivan način života može Vam pomoći u smanjenju rizika za razvoj kroničnih bolesti, poglavito bolesti srca i moždanoga udara. Stoga počnimo više vježbati i zdravije jesti, napuštajući “brzu” tj. nezdravu prehranu, kako bismo živjeli dugo i zdravo!

Svatko, mlad i star, poziva se na svekoliku potporu zdravome načinu života radi očuvanja zdravoga srca, kako unutar obitelji, tako i u školi, na radnome mjestu ili drugdje u zajednici.

“Djeca i mladi poprimaju navike i način života svoje obitelji, učitelja i društvenoga okružja, a nova istraživanja ukazuju da se upravo u toj dobi stvaraju prehrambene navike i oblikuje odnos prema tjelesnoj aktivnosti za čitav život ,” izjavio je professor Shahryar Sheikh, Predsjednik Svjetske kardiološke federacije.

Stoga, je nužno da primarna prevencija bolesti srca i krvnih žila počne u mladosti, uz podršku roditelja i društvene zajednice, te da se osvijesti činjenica da je upravo u toj dobi moguće polučiti velike pomake u smanjenju pobola i smrtnosti od ovih bolesti ”.

Gérard Houllier, bivši predsjednik nogometnih klubova Liverpool i Lyon , izjavio je sljedeće: "Budući da sam osobno trpio od bolesti srca, spoznao sam kako je važno održavati zdrav i uravnotežen način života kako bi se smanjio rizik bolesti srca i moždanoga udara u kasnijem životu.

Održavajući razumnu tjelesnu težinu, jedući zdravo i odričući se pušenja, bitno ćemo smanjiti rizik obolijevanja od srčanih bolesti, no pojedincu je lakše ako u tim nastojanjima nije sam. Zato mi je osobito drago što mogu podržati Svjetski dan srca s geslom: “Zajedno do zdravoga srca!.”

Kompletan Proglas mozete pogledati ovdje

objavio: Sonja Bulešić Milić   datum: 28. 9. 2007.