Svjetski dan Civilne zaštite 1. ožujka

ŠTO TREBATE ZNATI KAKO BI SE ŠTO BOLJE ZAŠTITILI U SLUČAJU NESREĆE (potres, požar, poplava, grmljavinsko nevrijeme, i sl.)?

Državna uprava za zaštitu i spašavanje pripremila je

Sektori za civilinu zaštitu, vatrogastvo i Državni informacijski i komunikacijski sustav zaštite i spašavanja pripremili su za vas detaljne upute koje možete preuzeti klikom na sliku.

Znate li raspoznati Znakove za uzbunjivanje? Provjerite klikom na sliku:

Prije nesreće:

• upoznajte se s utvrđenim mjerama i planovima sigurnosti i zaštite za određeni prostor ili sredstvo (stambeni, otvoreni prostor, sredstva javnog prijevoza, sportski objekt, itd
  • upoznajte se s dodatnim – konkretnim mjerama zaštite preporučenim za pojedine događaje koji mogu ugroziti Vašu sigurnost (požar, poplava, potres, i dr.),
  • osposobite se za provođenje mjera osobne i uzajamne zaštite.
  • u većini nesreća sustav javne elektrodistribucije. Zato nabavite tranzistorski radio prijemnik kako biste mogli dobiti upute mjerodavnih institucija o poduzimanju zaštitnih mjera kao i druge korisne informacije koje Vam mogu pomoći u provođenju zaštite i ublažavanju mogućih posljedica.

Za vrijeme trajanja nesreće:

• ako ste pravodobno poduzeli preporučene preventivne mjere, posljedice će biti minimalizirane
  • ne širite paniku, ponašajte se sukladno ranije dobivenim uputama od strane nadležnih institucija
  • u svakoj nesreći, odmah po njenom nastanku, započnite primjenjivati mjere osobne zaštite,
  • ovisno o vrsti nesreće, ako Vam razvoj situacije dopusti, započnite s provođenjem mjera uzajamne zaštite i sa spašavanjem tijekom njenog trajanja .

Po završetku nesreće:

• po nastajanju ili po završetku nesreće (ovisno o vrsti nesreće), nazovite broj 112 i izvjestite o nesreći i njenim posljedicama (oslobodite liniju što prije, ne pitajte za informacije i ne tražite druge podatke. Linije trebaju za operativne potrebe koordiniranja spasilačkih aktivnosti),
  • ne koristite se bez potrebe javnim prometnicama, oslobodite ih za vozila žurnih i spasilačkih službi,
  • ako ste kao spasitelj raspoređeni u neku od operativnih snaga zaštite i spašavanja javite se na ranije određeno mjesto, preuzmite opremu i postupajte po nalozima zapovjednika,
  • započnite ili nastavite s aktivnostima zaštite i spašavanja, odazovite se pozivima čelnika jedinice lokalne samouprave u kojoj živite ili tvrtke u kojoj radite, uključite se u organiziran i integriran sustav zaštite i spašavanja.

objavio: Sonja Bulešić Milić   datum: 27. 2. 2014.