Dabar

Međunarodno natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja

Od 26.-30.9. na CARnetovom sustavu Loomen na poveznici: https://loomen.carnet.hr/ (potrebno se prijaviti svojim AAI identitetom)
Klikni na:::

PRIMJER PITANJA:

Hrvatska se uključila u međunarodnu inicijativu Bebras (Dabar) koja promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. Sudjelovanjem u njoj želimo učenicima pokazati da računalo nije samo igračka za društvene mreže ili gledanje filmova nego izvor zanimljivih logičkih zadataka koji učenje i razvoj računalnog razmišljanja čine zanimljivijim i dinamičnijim.

Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućilo jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka osmišljenih od strane stručnjaka iz pedesetak zemalja. Natjecanje je započelo 2004. u Litvi sa 779 učenika, a 2015. uključivalo je 55 zemalja te više od 1.000.000 sudionika. Dabar uključuje niz predavanja i radionica za učenike i učitelje tijekom cijele godine te međunarodno online natjecanje u studenom svake godine. Originalan naziv je Bebras, što u prijevodu znači dabar a stranice međunarodnog natjecanja su http://bebras.org

Dabar se izvrsno nadovezuje na kurikularnu reformu kojom se potiče razvoj računalnog razmišljanja od prvog razreda osnovne škole kroz rješavanje primjerenih problemskih i logičkih zadataka, stvaranje strategija za analiziranje i rješavanje problema te programiranje čime se postupno uvodi učenike u svijet digitalne tehnologije.

Organizator natjecanja za Hrvatsku je udruga "Suradnici u učenju" uz podršku Hrvatskog saveza informatičara i Visokog učilišta Algebra, CARNeta te CROZ-a.

Kako bismo se svi dobro pripremili za ovo novo natjecanje, organiziramo probno natjecanje od 26. do 30. rujna 2016. u tri razine: niži razredi OŠ, viši razredi OŠ te SŠ. Probno natjecanje će biti na CARNetovom Loomenu pa je za sve učitelje, nastavnike i učenike obavezna uporaba AAI identiteta na domeni @skole.hr. Za učenike će biti pripremljen komplet od 15 zadataka za čije rješavanje imaju 45 minuta. Zadaci su s ponuđenim odgovorima, uparivanjem, a neki zahtijevaju i kratak odgovor.

Pozivamo vas da pratite sve informacije na portalu ucitelji.hr našoj Facebook stranici „Suradnici u učenu“, a za sve dileme smo vam na dohvatu i putem e-maila urednistvo@ucitelji.hr

Pridružite se i vi Dabrovom timu :)

Organizacijski i programski odbor Dabra
Lidija Kralj, Darija Dasović Rakijašić, Sonja Pavlović Šijanović, Vesna Tomić, Nikolina Bubica, Predrag Brođanac, Darko Rakić, Gordana Sokol, Gordana Lohajner, Vedrana Miholić, Hrvoje Šimić, Hrvoje Balen, Krešimir Malnar, Valentina Pajdaković, Vlatka Jeras, Maristela Rubić, Mihaela Kelava, Dubravka Petković Žigrović, Judita Bojić, Bojana Trivanović, Marica Jurec, Dubravka Namjesnik, Antonela Czwyk Marić, Milena Laco, Ivana Zlatarić, Marlena Bogdanović, Ana Marović, Sanja Janeš, Maja Kalebić, Đurđa Trupinić, Slađana Kristek, Sanda Šutalo, Alma Šuto, Nataša Bek, Mirna Grbec, Viktorija Hržica, Ela Veža, Branka Pastuović, Elvira Vučković, Željka Zagorac, Melita Mesarić, Morena Lalić, Nikola Mihočka, Jadranka Cesarec, Nataša Šalamon, Iva Mihalic Krčmar, Alenka Miljević, Danijel Forjan, Svijetlana Vučetić,  Josipa Vidan Vitlić, Ivan Lipanović, Biljana Stipetić, Josipa Blagus, Maja Jurić-Babaja, Matea Mihalić, Antonia Miličić, Goran Podunavac, Željka Babić, Loredana Zima, Karolina Brlek, Darka Sudarević, Snježana Starčević, Daniela Orlović, Dragana Peraković, Vesna Marija Kosovec, Marina Žitković, Adela Jadan, Višnjica Šestak, Dražena Potočki, Nada Božićević, Mirela Puškarić.

objavio: Sonja Bulešić Milić   datum: 31. 8. 2016.