Č E S T I T K A

Sretan Dan državnosti!

Slika: Vojnici drže zastave na pozdrav Vrhovnom zapovjedniku OSRH tijekom proslave Dana državnosti (2007.)

Dan državnosti je blagdan u Republici Hrvatskoj koji se obilježava 25. lipnja, na dan kada je 1991. godine Hrvatski sabor donio Ustavnu odluku o samostalnosti i suverenosti Republike Hrvatske.
Čestitku predsjednika Sabora pročitajte u tekstu (kliknite
na više).

Hrvati su taj dan željno iščekivali PUNIH 800 godina!

Zastavama i crveno-bijelim kvadratićima treba se posebno okititi na OVAJ dan, mnogo važniji i značajniji od svih utakmica na bilo kojem prvenstu!
Casper

Dan državnosti je blagdan u Republici Hrvatskoj koji se obilježava 25. lipnja, na dan kada je 1991. godine Hrvatski sabor donio Ustavnu odluku o samostalnosti i suverenosti Republike Hrvatske proglašavajući Republiku Hrvatsku samostalnom i neovisnom državom. Dan državnosti je službeni državni blagdan te se taj dan ne radi.

Do 2001. godine Dan državnosti se obilježavao 30. svibnja svake godine, u spomen na konstituiranje prvog višestranačkog Sabora 1990. godine. Danas se taj datum obilježava kao spomendan - Dan Hrvatskoga sabora.

Dan državnosti ne treba zamjeniti s Danom neovisnosti, koji se obilježava 8. listopada u spomena na donošenje Odluke o raskidu svih državno-pravnih sveza na temelju kojih je zajedno s ostalim republikama i pokrajinama tvorila dosadašnju SFRJ, kada je Republika Hrvatska i formalno postala nezavisna država.

Čestitka predsjednika Sabora građanima povodom Dana državnosti

Zagreb - Predsjednik Hrvatskoga sabora Luka Bebić uputio je svim građankama i građanima Republike Hrvatske čestitku u povodu Dana državnosti:

"U povijesti svakog naroda i države postoje datumi koji su prijelomni i od sudbonosnog značenja za budućnost. Jedan od najvažnijih datuma za sve nas i Republiku Hrvatsku je 25. lipnja, Dan državnosti.

Danas se s ponosom i zadovoljstvom prisjećamo 1991. godine kada smo se na referendumu plebiscitarno izjasnili za vlastitu državu i kada je Hrvatski sabor 25. lipnja donio Ustavnu odluku o samostalnosti i suverenosti Republike Hrvatske i Deklaraciju o proglašenju samostalne i suverene Republike Hrvatske. Donošenjem ovih povijesnih odluka, koje predstavljaju ustavno-pravni temelj samostalne, slobodne i suverene Republike Hrvatske, ostvarene su povijesne težnje hrvatskoga naroda da može sam odlučivati o svojoj budućnosti.

S posebnim ponosom i zahvalnošću prisjećamo se svih onih koji su stali u obranu Hrvatske i nesebično ugradili svoje živote u temelje današnje suvremene hrvatske države. Na svima nama je obaveza daljnjeg razvoja Hrvatske kao demokratske države političkih sloboda i stabilnosti, države slobodnog poduzetništva i socijalne pravde, te uključivanja u Euro-atlantske zajednice.

Poštovane građanke i građani, čestitam vam Dan državnosti u ime svih zastupnica i zastupnika Hrvatskoga sabora, te u moje osobno ime!"

objavio: Sonja Bulešić Milić   datum: 25. 6. 2008.