Svjetski tjedan novca 27.3.-2.4.

Europski tjedan novca  27. ožujka - 2 travnja 2017. je projekt koji se održava širom Europe, s ciljem obrazovanja populacije i podizanja svijesti o financijskoj pismenosti. Obilježavanje Svjetskog i Europskog tjedna novca u Hrvatskoj započelo je 9. - 17. ožujka 2015.

Pozivaju se mladi željni znanja i učenja da se odazovu programu financijskog obrazovanja Online plaćanja. Do kraja nagradnog natječaja dijele se još dvije tjedne nagrade od 1000 kuna, a svaki dan 100 kuna.

Nakon što polaznik završi s online učenjem, rješava kviz znanja od deset pitanja. Onaj s najvećim brojem osvojenih bodova kvalificira se za osvajanje dnevne nagrade u iznosu od 100 kuna, odnosno glavne tjedne nagrade u iznosu od 1000 kuna. Nagradni natječaj je počeo 5. ožujka i traje do 26. ožujka 2017.

ŠTEDOPIS
Ministarstvo obrazovanja i Agencija za obrazovanje preporučili su školama web stranicu stedopis.hr kako bi se učenike upoznalo sa svijetom financija.Web stranicu je izradio Institut za financijsko obrazovanje koji provodi radionice o upravljanju svojim novcem i pokretanju vlastitog posla. Njihova misija je:
•    stjecanje znanja vještina i povjerenja za donošenje ispravnih financijskih odluka za osobne, obiteljske ili poslovne potrebe
•    na zanimljiv način učiti kako raspolagati svojim novcem
•    naučiti razlikovati potrebe od želja, odgovornu od impulzivne potrošnje, odgovorno se koristiti karticama
•    naučiti zaštitu od prijevara i rizika zlouporaba kartica; zaštitu pri online kupnji i potrošačka prava

U dijelu web stranice pod nazivom Programi nalazi se:
•    E-learning Online plaćanja – mogu se naći savjeti za za odgovorno donošenje odluka o novcu;
•    Financijska pismenost za srednje škole – daje savjete srednjoškolcima kako već od najranije dobi mogu biti financijski pismeni;
•    E-learning pametno sa svojim novcem – daje savjete za što bolje upravljanje financijama;
•    Osiguranje za početnike – daje informacije i savjete za osiguranje i štednju novca

Idite odmah na:

Kliknite i na::

TJEDAN NOVCA

Kako odgovorno upravljati svojim financijama?

Stara  izreka kaže „ protegni se koliko ti je deka dugačka.“

Tom izrekom želimo reći da s novcem moramo biti na oprezu, trošiti na potrebne stvari i da možemo trošiti onoliko koliko je to zaista potrebno.

Također želimo reći da odgovornost prema financijama znači da se za svoje skupe želje moramo strpjeti, a ne se zaduživati i upadati u dugove iz kojih ćemo se teško izvući.

Svaku osobu koja zna raspolagati svojim financijama možemo okarakterizirati kao osobu koja je oprezna, mudra i pažljiva .

Posljedice toga u društvu mogu imati velike posljedice tako što osobu mogu smatrati škrtom jer je oprezna s financijama. (smatraju učenici 3.c)

Hrvatski ured za osiguranje (HUO) ... predstavio je edukativnu društvenu igru 'Manje rizika - više zabave"  u cilju podizanja razine financijskog obrazovanja mladih. Društvena igra "Manje rizika - više zabave" namijenjena mladima distribuirat će se svim osnovnim i srednjim školama uoči Svjetskog i Europskog tjedna novca (27. ožujka do 2. travnja), temeljem suglasnosti Ministarstva znanosti i obrazovanja i pozitivnog stručnog mišljenja Agencije za odgoj i obrazovanje. POTRAŽITE JE I U SVOJOJ ŠKOLI I ZAIGRAJTE OZBILJNO S PRIJATELJIMA