Nonićima za Božić

Dragi naši humanitarci,
Vidimo se i ove godine,
u subotu i nedjelju, 16. i 17. prosinca od 10 do 18 u Zadarskoj 15 (uredi tvrtke ATI) Donesite vrećicu za naše noniće i svratite na kavu ili sok, mi smo tamo! Sakupljamo hranu i higijenske potrepštine koje bi mogle uljepšati Božić našim nonićima.

Kako žive naši sugrađani, umirovljenici? Ako ste hrabri i imate pri ruci papirnatu maramicu, kliknite na.:::

*A.B. nije obična nonica. Ona je nonica koja živi od svega 300 kuna invalidske mirovine. S tim novcem A.B. skrbi o svojim svakodnevnim životnim potrebama, ali i onim dodatnim medicinske naravi koje su joj obzirom na njezinu dob neophodne. Neminovno je zaključiti da s 300 kuna invalidske mirovine ne može pokriti mjesečne troškove života, ali joj u tome pomaže obitelj, bliži poznanici ili pokoji dobronamjerni susjed. Njezino lice sreće u onom trenutku kada kucamo na njezina vrata, čašica razgovora i šalica kave kojom nas je ponudila bio je neprocjenjiv božićni poklon nama, a ono što se nalazilo u paketu koji smo joj uručili bio je tek mali dio svih nas koji smo joj svojom gestom odlučili pokazati da je mi, njezini susjedi i sugrađani nismo zaboravili.
A.B. je naša nonica, nonica koja skromno i samozatajno živi iza zatvorenih vrata jedne od Vaših ulica, ulica Pule kojima svakodnevno prolazite bez razmišljanja o tome što se nalazi iza tih istih zatvorenih vrata. Priznajemo da niti mi nismo o tome razmišljale sve dok nismo prve godine raznosile pakete obiteljima. Danas svaka adresa sa popisa, svaka ulica, svaka vrata imaju svoju priču, nažalost ne baš toliko sretnu priču. Prve je godine i nama to bio veliki šok: “U našem gradu, toliko tužnih priča?” Ulice kojima smo svakodnevno prolazile bez razmišljanja sada su dobile svoju priču, novu dimenziju i svaki put kada prolazimo njima podsjetnik su nam na ono što se zapravo događa u našem gradu, u našoj okolici.
Nakon nekoliko godina humanitarne akcije mislile smo da smo spremne prihvatiti situacije na koje smo nailazile, ali svake godine nas nešto iznova posebno potrese. Svake godine naša lista adresa se mijenja, nekih ljudi više nema, ali su se zato pojavili neki novi ljudi. Puno je tu raznolikih priča i situacija. Iako se nalaze u teškim životnim situacijama energija tih ljudi nevjerojatna je. Trenutci kada donosimo paket a gospođa ga otvara kako bi nas ponudila nečime, izjave poput: “Ja živim sama, možda nekom paket za Božić treba više”, sve kave, sokovi, razgovori i suze koje smo prošle motiviraju nas da svake godine rastemo .
Nisu samo naše obitelji velikog srca, tu ste i svi vi koji ste proteklih godina omogućili našim nonićima da nam pokažu kako imaju veliko srce. Vidimo se za vikend*

objavio: Sonja Bulešić Milić   datum: 11. 12. 2017.