19. ožujka

19. ožujka - Dan očeva

Svim očevima želimo sretan njihov dan!

Odlukom Hrvatskog sabora od 10. lipnja 1687. godine Sv. Josip proglašen je zaštitnikom hrvatskog naroda.

Pročitajte više, kliknite na:::

Ovaj datum je u našoj zemlji odabran zbog blagdana sv. Josipa, koji je bio Isusov otac tijekom njegovog zemaljskog života  te se na taj dan slavi očinstvo i utjecaj očeva u društvu. Prvi Očev dan održan je 19. lipnja 1910. u SAD-u, u mjestu Spokane u američkoj državi Washington. Ubrzo se proslava proširila i po drugim gradovima Sjedinjenih američkih država a nije dugo trebalo da se proširi i cijelim svijetom. Datumi u kojima se ovaj dan slavi razlikuju se od zemlje do zemlje no najčešće se slavi treće nedjelje u lipnju u 52 zemlje svijeta.

O Sv. Josipu

Josip je bio potomak iz Davidova kraljevskoga roda te je po njemu i Isus bio Davidov potomak. Radio je kao siromašni tesar iz Nazareta i u njegovoj je blizini Isus proveo svoje djetinjstvo i mladost, živeći jednostavnim radničkim životom. Kršćani slave Josipa, Marijinog zaručnika i Isusova poočima kao sveca i kao Božjeg odabranika, kome je Bog povjerio da bude glava nazaretske obitelji u kojoj se ostvarilo Isusovo utjelovljenje.[2] Uz svoj tesarski rad, Josip je bio vjernik. Molio je i čitao Sveto pismo, pristao je vršiti Božju volju i da Bog po njegovu životu čini svoja djela. Josip je bio toliko spreman Bogu vjerovati, da nije sumnjao ni onda kada mu je Bog govorio u snovima. Bog mu je u snu rekao, da uzme Mariju za svoju ženu i da se ne boji onoga što je u njoj začeto. Kasnije mu je također poručio, da uzme Mariju i dijete i ode u Egipat, i da se također u određeno vrijeme vrati iz Egipta i nastani u Nazaretu. Drugim riječima, Josip je bio dobro upućen u Božje govore.[3]Bio je pobožan čovjek, znao je ići pravim putem. Imao je plemenitu dušu. Primio je Mariju i Isusa pod svoj krov, pratio ih kroz život i branio, prehranjivao ih je radom svojih ruku. Po duši je bio pravednik, tj. svetac, po dostojanstvu Marijin suprug, muž nebeske kraljice, a po zanimanju othranitelj Isusa, Sina Božjega. Bio je ponizan, skroman i šutljiv, nikada se nije uzdizao ili hvalisao pred ljudima. Josip je imao čast, da su mu kao glavi obitelji, bili poslušni i Isus, Sin Božji i Marija, Majka Božja. Josip zajedno s Marijom i Isusom čini Svetu obitelj. Svetkovina sv. Josipa slavi se 19. ožujka, a 1. svibnja je spomendan sv. Josipa radnika

objavio: Hana Tomac - Omić   datum: 19. 3. 2018.