2014-12-01 17:05:42

Učenici! O građanskom odgoju..

Dragi učenici!

            U naš postojeći nastavni plan i program postupno uvodimo još jedan predmet: „Građanski odgoj i obrazovanje“ koji će biti sastavni dio svih vaših dosadašnjih predmeta. Cilj mu je pomoći vam u sudjelovanju u demokratskom građanskom (civilnom) društvu u kojem živimo, odnosno pripremiti vas za buduće samostalne građane koji će poznavati mehanizme funkcioniranja vlasti, nevladinih organizacija i udruga, načine utjecaja na društvene odnose, a sve u svrhu funkcioniranja dobrog i pravednog društva u kojem svaki građanin može ostvarivati kvalitetan život.

            U tu svrhu, učit ćemo vas, u sklopu predmeta koje već predajemo, prepoznati ljudsko-pravnu dimenziju građanskog društva, političku, kulturnu i međukulturnu, društvenu, gospodarsku i ekološku. Sve se one moraju ostvarivati, da bi društvo funkcioniralo. Budući da društvo čine pojedinci, ali je i više od pukog zbroja pojedinaca, postanimo njegovi odgovorni članovi koji će aktivno brinuti o sebi i drugima, te na primjeren način izražavati svoje potrebe i truditi se za njihovo realiziranje u skladu s idejom općeg dobra. I do sad smo to s vama sve radili, i trudili se, a od sad ćemo sve to još više naglasiti i od vas više očekivati.

            Ove ćemo godine zajedno, na svim nastavnim satima, osvrnuti se na temu: „Pravo na mir na održivom planetu“  i pokušati uvidjeti njezinu važnost u skladu s propozicijama predmeta Građanskog odgoja i obrazovanje. Ocjena iz aktivnosti prilikom obrade teme, bit će poticajna za sam predmet u okviru kojeg se tema bude radila. Od vas se učenika očekuje izrada osobne mape. U nju ćete slagati zabilješke s istraživanja iz teme Građanskog odgoja i obrazovanja, ali i sve ono što će predstavljati vas i vaš rad: pohvalnice i priznanja iz pojedinih natjecanja, sudjelovanja, primjerice, u volontiranju, učenje stranih jezika, sudjelovanje u projektima, u smotrama iz Građanskog odgoja. Bit će to jedan vid vaše „Europske putovnice“, ono što će vam pomoći u daljnjem školovanju i budećem zaposlenju i pozivu. Shvatite to kao izazov i šansu za uspjeh!

Sretno!

                                                 Vesna Fabris, prof.                                                                                                    


Ekonomska škola Pula