2010-11-29 22:10:00

1.12.-Svjetski dan borbe protiv AIDS-a

Dan se obilježava sa ciljem:

- podizanja svijesti javnosti o HIV/AIDS-u,

- pokazivanja solidarnosti prema oboljelima,

- utjecanja na smanjenje stigme i diskriminacije

- skretanja pozornosti na opasnosti koje donosi rizično ponašanje.

 

 

 

 

Prvi bolesnik od AIDS-a u Hrvatskoj je registriran je 1986. godine. U Hrvatskoj je od tada do listopada 2009. godine registrirano ukupno 784 osoba kojima je dijagnosticirana HIV infekcija, od kojih je 298 oboljelo od AIDS-a. U istom je razdoblju 161 oboljelih umrlo.

Za više klikni na:::

 

Preneseno sa http://www.zdravlje.hr/

 
 Svjetski dan borbe protiv HIV/AIDS-a   Obilježavanje Svjetskog dana borbe protiv AIDS-a
Iz povijesti…
Svjetski dan borbe protiv HIV/AIDS-a

Prvog dana u mjesecu prosincu različitim aktivnostima obilježava se Svjetski dan borbe protiv AIDS-a s ciljem podizanja svijesti javnosti o HIV/AIDS-u, pokazivanja solidarnosti prema oboljelima, utjecanja na smanjenje stigme i diskriminacije i skretanja pozornosti na opasnosti koje donosi rizično ponašanje. Javnost se podsjeća na HIV/AIDS-a i sve ljude širom svijeta koji boluju od te bolesti.
Toga dana različite institucije u zdravstvu i izvan zdravstva, u privatnom i javnom sektoru, različiti stručnjaci, aktivisti i volonteri koji tijekom cijele godine rade na različitim poslovima istraživanja, sprečavanja, suzbijanja i liječenja HIV/AIDS-a imaju mogućnost na vidljiv način pokazati problem HIV/AIDS-a, zajednička nastojanja i postignut napredak u području sprečavanja HIV/AIDS-a i skrbi za oboljele širom svijeta.

Svjetska zdravstvena organizacija i UNAIDS procijenjuju da trenutno u svijetu živi oko 33 milijuna osoba koje su zaražene HIV-om. Tijekom proteklih godinu dana procijenjeno je gotovo 3 milijuna novih slučajeva zaraze HIV-om i oko 2 milijuna smrti od AIDS-a.

HIV/AIDS-a u Hrvatskoj

Prvi bolesnik od AIDS-a u Hrvatskoj je registriran je 1986. godine. U Hrvatskoj je od tada do listopada 2009. godine registrirano ukupno 784 osoba kojima je dijagnosticirana HIV infekcija, od kojih je 298 oboljelo od AIDS-a. U istom je razdoblju 161 oboljelih umrlo.

Trenutno u Hrvatskoj s registriranom HIV infekcijom živi više od 600 osoba, od čega je 158 AIDS bolesnika. Godišnje se registrira oko pedesetak (50) inficiranih HIV-om, u čitavoj zemlji. Najčešći put prijenosa zaraze je muški homoseksualni kontakt (48%), zatim heteroseksualni odnos (36%) i prijenos injiciranjem droga (8%).

Proširenost i značajke HIV/AIDS-a u Hrvatskoj - www.hzjz.hr - NOVI PODACI
Iako je broj novooboljelih i inficiranih u Hrvatskoj malen, manji od 15 na milijun stanovnika, HIV/AIDS je bolest od velikog javnozdravstvenog interesa, te se poslovi na suzbijanju i sprečavanju HIV-a u okviru Nacionalnog programa suzbijanja HIV/AIDS-a u Hrvatskoj kontinuirano i intenzivno provode već više od 20 godina. U okviru ovog Programa neprekidno se prati broj oboljelih i inficiranih, analizira epidemiološka situacija u zemlji, provodi se nadzor nad krvi i imunobiološkim lijekovima, nadzor nad hospitalnim infekcijama, organizacija rada na prevenciji i liječenju oboljelih, a povrh svega edukacija čitave populacije i posebno osoba s rizičnim ponašanjima.

U poslovima na prevenciji HIV-a sudjeluju i stručnjaci izvan zdravstva, sociolozi, psiholozi, prosvjetni radnici, pravnici, te nevladine udruge i organizacije, kao i druge inicijative građana. Multidisciplinarni pristup je i temelj Hrvatskog nacionalnog programa za prevenciju HIV/AIDS-a, a donijela ga je Vlada Republike Hrvatske.

U Hrvatskoj postoji 10 centara koji omogućuju anonimno i besplatno savjetovanje i testiranje za sve građane RH.


Red Ribbon kreirao je pjevač i glumac Paul Jabara (1948-1992), zajedno s Visual AIDS grupom iz New Yorka 1991. godine kao odgovor na stigmu, diskriminaciju HIV+ osoba ali i brzo širenje bolesti. Ovaj umjetnik je samo godinu dana kasnije podlegao bolesti protiv koje se borio. Visual AIDS je humanitarna udruga umjetnika s ciljem odavanja počasti prijateljima i kolegama koji su preminuli ili žive s HIV-om, te educira javnost o vrstama HIV transmisije i potrebama osoba koje žive s HIV-om. Organizacija prikuplja i financije za istraživanje i liječenje AIDS-a. Iako se danas puno piše i govori o AIDS-u, veliko „bojno polje“ još uvijek je borba protiv diskriminacije i stigmatizacije osoba zaraženih HIV-om te osoba s rizičnim ponašanjima za HIV infekciju. Poznato je da osobe zaražene HIV-om to doživljavaju teže od same fizičke komponente bolesti. Pozitivni stavovi o HIV pozitivnim osobama najvažniji su dio prevencije i zato nosite u sebi crvenu vrpcu kao znak solidarnosti i tolerancije prema onima koji su često diskriminirani.

 


Ekonomska škola Pula