2016-02-29 08:23:46

29. veljače...

Do uvođenja pojma prijestupne godine došlo je zato što moderni gregorijanski kalendar traje 365 dana, a Zemlji za jedan revolucijski ciklus, odnosno obilaženje jednog cijelog kruga oko Sunca, treba otprilike 365 dana i 6 sati. 

Svake četiri godine tako se akumulira 24 sata viška koji su u kalendaru dodani kao novi dan kako bi se mjerenje vremena koordiniralo s pozicijom Zemlje u odnosu na Sunce.

Pročitaj više, klikni na:::

Logičnim, a zapravo i ne posve neispravnim nameće se zaključak da je razlog to što je veljača najkraći mjesec koji čak i s tim dodanim danom još uvijek traje dan ili dva manje od svih preostalih mjeseci. No, zbog čega je baš veljača tako kratka? Stvar je zapravo u tome što je prije tri tisuće godina, dok još nije postojao kalendar kakav danas koristimo, godina trajala kraće, a počinjala je i završavala u doba koje se poklapalo s ciklusima sijanja i sjetve u Rimskom Carstvu. 

Još početkom 13. stoljeća u Škotskoj je parlament ozakonio dotad rado upražnjavan običaj da na današnji dan žene imaju pravo zaprositi muškarce. Ta se tradicija brzo proširila Europom, i to ponajviše Francuskom i Švicarskom, a neki narodi taj reverzno romantičan čin rado prakticiraju i danas. Na Britanskom otočju djevojke koje se odluče na prošnju, od muškaraca koji odbiju njihovu bračnu ponudu mogu - ne baš uz zakonsku potporu, ali svakako uz onu konzervativnije orijentiranog društva - potraživati poljubac, jednu funtu novčane nadoknade i - par novih rukavica. 


Ekonomska škola Pula